مجموعه تاريخي وکيل شيراز


مجموعه وکيل شيراز


همانطور که مي دانيد شيراز در زمان حکومت زنديه پايتخت ايران بوده است. کريمخان زند در طول 2 دهه حکومتش، آثار و بناهاي ارزشمندي را ساخته است که زبانزد عام و خاص است. بسياري از باغ ها، مساجد و بناهاي با معماري زيبا که امروزه در شيراز مشاهده مي کنيد مربوط به همان دوراني است که شيراز پايتخت فرمانروايي در ايران بوده است. يکي از اين آثار شاخص که از آن دوران به يادگار مانده است مجموعه سنتي و تاريخي وکيل که از مسجد، بازار و حمام وکيل که همگي در يک راستا و در نزديکي يکديگر قرار دارند، مي باشد.


در زير به معرفي بازار، حمام و مسجد وکيل مي پردازيم:


بازار وکيل
در آثار عجم، فرصت الدوله شيرازي در وصف اين بازار چنين مي نويسد که اين بازار از نزديکي دروازه اصفهان تا ورودي بازارهاي قديمي ادامه دارد و شامل 74 طاق بلند و زيبا و حجره هايي با سکوهاي پهن است.


ساخت اين بازار به دستور کريمخان زند به مدت 20 سال ادامه يافت. سبک معماري بي نظير اين بازار با سقوف و طاق هاي گنبدي بلندش در کمتر بازاري در ايران ديده مي شود. در داخل طاق ها منافذي وجود دارد که سبب تهويه هوا و روشنايي بازار بدون نياز به چراغ مي شود.


 اين بازار بعنوان هسته اصلي شهر، مرکز تمامي فعاليت هاي بازرگاني بوده است. هم اکنون نيز مي توانيد براي بازديد از اين بازار و خريد صنايع دستي و سوغات برويد.


حمام وکيل
سقف اين حمام شامل نقوش زيبا و آهک بري هاي کم نظير است. حمام وکيل که امروزه بعنوان موزه مزدم شناسي براي نشان دادن فرهنگ و آداب و رسوم ايرانيان در زمان زنديه است شامل مجسمه هاي مومي جالبي است. در ساخت اين حمام از پيشرفته ترين اصول مهندسي و معماري بهره گرفته شده است. ورودي کوچک حمام با شيب کمي به هشتي ورودي مي رسد. همچنين ورودي رختکن نيز براي جلوگيري از خروج گرما و ورود سرما به داخل زاويه دار طراحي شده است. دالان هاي باريکي با جريان آب گرم در زير سنگ فرش گرمخانه حمام قرار داده شده است تا کف حمام زودتر گرم شود. در وسط دو حاکم نشين اين حمام حوض زيباي مرمريني مشاهده ميشود. در اين حمام بخشي ديدني بعنوان شاه نشين که مخصوص شخص شاه بود وجود دارد.


مسجد وکيل
مسجد وکيل که در دوره زنديه به مسجد سلطاني مشهور بود محل برگزاري نماز جمعه در آن زمان بود. در بخش هاي جنوب و شرق مسجد دو شبستان و دو ايوان واقع شده است. در شبستان جنوبي 48 ستون با سنگکاري بي نظير براي نگه داشتن سقف بزرگ آن قرار دارد. در مسجد وکيل انواع هنرهاي خطاطي، نقاشي و سنگکاري را در حد کمال مي توانيد مشاهده کنيد. وسعت 9600 متر مربعي اين مسجد حاکي از اهميت اسلام براي کريمخان زند بوده است. در طاق ورودي کتيبه اي با خط کوفي با مضمون آيات قرآن قابل رويت است.
<!--td {border: 1px solid #ccc;}br {}

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Dave تجربه کار در پرتخفيف تیدا کلیپ بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. تخفیف قاطی‌پاتی شرکت بهين طرح چکاد وبلاگ رسمی محسن دیناروند خرید اینترنتی تابلوسازی برجسته رزوه زني