بازديد از حافظيه معروفترين جاذبه گردشگري شيراز


 حافظيه شيراز
حافظيه يا آرامگاه حافظ يکي از مهمترين و جذابترين ديدني هاي شيراز است که قطعا در سفر به شيراز يکي از اولين و قطعي ترين مکان هايي است که از ليستتان خط نمي خورد. اين مقبره در شمال شهر شيراز و بين دو خيابان ادبيات و حافظيه قرار گرفته است. در ادامه بيشتر شما را با اين جاذبه آشنا خواهم کرد.


کمي در توصيف حافظ
خواجه شمس الدين محمد ابن بها الدين حافظ شيرازي که ما به اختصار او را به حافظ مي شناسيم، يکي از شعراي بزرگ قرن هشتم است که غزلياتش بين تمامي ايرانيان محبوبيت دارد. فکر ميکنم اغراق نکرده باشم اگر بگويم هر ايراني در منزلش يک ديوان داشته و هر وقت که شاد يا غمگين است به حضرت حافظ پناه مي برد. ما ايرانيان در شب يلدا و نوروز بيشتر از هميشه ياد اين بزرگمرد را گرامي داشته و اشعارش را در دورهمي هايمان زمزمه مي کنيم.


تاريخچه ساخت حافظيه شيراز


اولين بار، 65 سال پس از فوت حافظ، وزير فارس بنام محمد يغمايي امارتي گنبد مانند بر فراز مقبره حافظ ساخت. پس از آن در زمان صفويه و افشاريه مرمت هايي انجام شد. در زمان کريمخان زند، يعني زمانيکه شيراز بعنوان پايتخت ايران بود، توجه ويژه اي به اين بنا شد و وي بر شکوه اين آرامگاه با ساخت بارگاهي به سبک و سياق مورد علاقه اش افزود. بارگاه شامل 4 ستون بلند سنگي با دو اتاق در دو سويش و دو درگاه در شمال و جنوب آن ساخته شد. سنگ مرمري که امروزه بر روي مقبره حافظ قرار دارد مربوط به زمان کريمخان مي باشد. در زمان قاجار مرمت و تخريب هاي زيادي شامل حال اين مقبره شد. گفته مي شود که چون اين قبر حافظ توسط يک زرتشتي مرمت شده بود، آن بنا را تخريب کردند. پس از آن در دوره پهلوي، استاندار فارس، تلاش هاي زيادي براي آباداني اين باغ و محوطه حافظيه شد و سر در بزرگي بر ضلع جنوبي آن ساخته شد. پس از آن در سال 1314، توسط رئيس و وزير فرهنگ و علي سامي باستان شناس بنام آن دوران، براي بازسازي و مرمت اين بنا تلاش زيادي شد. آنها براي طراحي و معماري اين بنا از همکاري آندره گدار فرانسوي بهره جستند. گدار يکي از بزرگاني است که در طول 30 سالي که در ايران اقامت داشت به دليل علاقه وافرش به فرهنگ و هنر ايراني خدمت زيادي به اين کشور کرد و در طراحي و معماري حافظيه و بسياري از بناهاي تاريخي و مهم ايراني نقش بزرگي داشته است.


آشنايي بيشتر با حافظيه شيراز
مساحت مجموعه حافظيه چيزي حدود دو هکتار است که براي ورود به آن از 4 دري که در قسمتهاي جنوبي، شمال شرق و غربي قرار گرفته است مي توان استفاده کرد. البته درب اصلي همان درب جنوبي است که روبروي مجموعه ورزشي حافظيه شيراز قرار دارد. از اين درب که وارد مجموعه شويد، چيزي که بيش از همه نظرتان را جلب مي کند باغچه و گل و درخت است، بخصوص نارنجستان ها. در اين قسمت يک رواق 20 ستونه قرار گرفته است که براي ديدن مقبره حافظ بايد از آن گذر کرده و به قسمت شمالي برويد. در قسمت شرقي و غربي مجموعه به ترتيب آرامگاه هاي خاندان معدل و قوام قرا دارد.


در  بخش شمالي اين مجموعه علاوه بر آرامگاه حافظ، کتابخانه، فروشگاه کتب و آثار فرهنگي، مجموعه حافظ شناسي و . واقع شده اند.


 مگر مي شود شيراز رفت و بر سر خاک شاعر بزرگ کشورمان نرفت؟؟؟


آدرس


شيراز، حد فاصل چهارراه حافظيه و چهارراه ادبيات


 


 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه هنر فنی و حرفه ای و کاردانش استان کردستان آموزش رايگان طراحي سايت و سئو ما هستیم تا شما سالم بمانید. گل پیچک بانک ايميل ایران فیلم Robert Maggie Maurice Brandon