باغ عفيف آباد يا گلشن؟

 


باغ عفيف آباد
قبلا راجع به باغ هاي ايراني و خصوصيات ويژه و مشترکي که در آن وجود دارد صحبت کردم. همانطور که خودتان هم مي دانيد شهر شيراز به داشتن باغ هاي زيبا و متعددش معروف است. بسياري از باغ هاي ايراني اين شهر به ثبت ملي رسيده و در آثار جهاني يونسکو نيز ثبت شده اند. امروز به معرفي باغ ايراني عفيف آباد که به باغ گلشن نيز شهرت دارد مي پردازيم.


تاريخچه باغ عفيف آباد


قدمت اين باغ که قديم ترها به باغ گلشن مشهور بود به دوران صفويه مربوط مي شود. در سال 1284 هجري قمري ميرزا علي محمد خان قوام الملک باغ فعلي به اضافه عمارت را احداث کرد و براي آبياري درختان اين باغ کاريزي خريد. يعقوب خان ذوالقدر در زمان شاه عباس صفوي قلعه اي محکم و با استفاده از سنگهاي مرغوب در اين باغ ساخت. باغ گلشن از آن زمان تا زمان قاجار از زيباترين باغ هاي شيراز بود و به آن بسيار رسيدگي ميشد. اما با ارث رسيدن اين باغ به عفيفه خانم يعني خواهرزاده قوام الملک، اين باغ به عفيف آباد معروف شد.


مشخصات باغ عفيف آباد
اين باغ يکي از قديمي ترين و زيبا ترين باغ هاي شيراز با وسعت127000 متر مربع است که به گل کاري هاي جذاب ايراني اش معروف شده است. پس از گذر از درب چوبين ورودي در شمال باغ حوض مستطيل شکل بزرگي به همراه 2 اتاقک چوبي که براي نگهبانان باغ مي باشد در 2 طرف دالان ورودي خواهيد ديد. درختان سرو، صنوبر، عرعر، چنار و بيد به صورت رديفي دور تا دور خيابان هاي اين باغ صف کشيده اند. همچنين وجود آبشارهاي سنگي و آب روان در محوطه باغ و حوضي که در صحن عمارت واقع شده است طراوت و تازگي ويژه اي به اين منطقه داده است. سر در اين باغ داراي 4 ستون ساده گچي و با الهام از سر ستون هاي تخت جمشيد ساخته شده است. وجود نگاره دو شير در پيشاني سر در توجه شما را به خود جلب مي کند. بر پيشاني دهليز و سوي ديگر در مي توان تاجگذاري يکي از پادشاهان ساساني را ديد که به زيبايي تمام به تصوير کشيده شده است. در 2 طبقه اين ساختمان حدود 30 اتاق و تالار واقع شده اند که ديوارهاي آنها به زيبايي تمام و باهنر گچکاري و مقرنس مزين شده اند.


بخش هاي مختلف باغ عفيف آباد


مجموعه باغ عفيف آباد شامل 3 بخش اصلي به شرح زير است:


باغ ايراني، عمارت سلطنتي و موزه سلاح هاي قديمي جنگي
درباره دو مورد اول قبلا صحبت کردم. اما داستان موزه از چه قرار است؟ با روي کار آمدن حکومت پهلوي صاحبان اين باغ را به فرح هديه کرده و فرح نيز اين باغ را طي مزايده اي به ارتش واگذار کرد. همين مالکيت ارتش بر اين باغ سبب باز شدن پاي توپ و تانک به اين باغ بود. در اين موزه مجموعه اي گرانبها و ارزشمند از سلاح هاي سرد و گرمي نظير شمشير، انواع تفنگ هاي مختلف، زره، نيزه، مسلسل، تپانچه و تفنگهاي شخصي پادشاهاني مثل ناصرالدين شاه، مظفرالدين شاه، رضا شاه به نمايش در آمده است. در اين باغ مي توان با لباس هاي محلي در کنار گل کاري ها عکس گرفته و از قهوه خانه سنتي موجود در محوطه استفاده کنيد.


آدرس


استان فارس- شيراز- انتهاي خيابان عفيف آباد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Shari Amber تيم طراحان جوانه Kelsey بیوگرافی دکتر رحمانی Game City مصارف پزشکی و موضعی الکل ایزوپروپیل مقالات ارايشي Kristin