باغ جهان نما، قديمي ترين باغ شيراز


باغ جهان نما
شيراز پر است از باغ هاي زيبا که بسياري از آنها جز آثار ملي ايران و همچنين جهان به ثبت رسيده اند. براي بازديد از هر يک از اين باغ ها بايد به طور ويژه وقت گذاشت و نمي توان به ديدن يکي از آنها بسنده کرد، چرا که هر يک زيبايي منحصر بفرد خود را داشته و در ادوار مختلفي ساخته شده اند. امروز به سراغ معرفي باغ جهان نماي شيراز مي رويم. با ما همراه باشيد.


تاريخچه باغ جهان نما
قدمت اين باغ بسيار بالاست، بطوريکه عده اي آن را متعلق به قرن هشتم مي دانند. اما در ادورا مختلف تاريخ، پادشاهان هر يک نگاه ويژه اي به اينجا داشته و هر کدام به نوبه خود سعي کرده اند که در آباداني و زيبايي هر چه بيشتر آن سهمي داشته باشند. اين باغ در زمان کريمخان زند و پايتخت بودن شيراز مورد عنايت شاه قرار گرفت و به آن بيش از پيش رسيدگي شد. بسياري از قسمت هاي اين باغ نظير عمارت، ديوار کشي و . مربوط به همين دوران زنديه است. تيمور گورکاني نيز به دليل علاقه زياد به اين باغ خواهر اين باغ را در سمرقند، شهر آبا و اجدادي اش با همين نام ساخت.


معماري باغ جهان نما


وسعت اين باغ حدود 3 هکتار است که شامل عمارت و فضاي سبز و باغ مانند آن مي باشد. عمارت اين باغ به شکل 8 ضلعي است که متعلق به دوران زنديه است. اين عمارت 2 طبقه متشکل از چهار شاه نشين است. اکنون اين عمارت نمايي بدون هيچ گونه تزئين و به ساده ترين نحو ممکن دارد که البته به عقيده مورخان تزئينات به مرور زمان پاک شده اند و اينطور نبوده که از اول نيز تزئيني نبوده باشد. معلوم نيست پنجره هاي چوبي کي جاي خود را به پنجره هاي آهنين داده و نمونه اصلي آن الان کجاست؟!!! نماي اين عمارت به کلاه فرنگي معروف است. داخل کلاه فرنگي امروزه براي عموم باز است و به موزه تبديل شده است. در اين موزه نقاشي، مهر هاي مختلف، تمبر، اسکناس، سکه، کارت پستال و بسياري چيزهاي قديمي براي نمايش قرار داده شده اند. جالب است بدانيد که اين باغ شامل 3500 متر مربع فضاي سبز است که از جمله آن مي توان به درختان زيبا و سر به فلک کشيده کاج، انار، شمشادهاي زيبا، گل هاي اطلسي، رز، داوودي، بنفشه و . اشاره کرد که اين باغ را مزين کرده اند.
آدرس باغ جهان نما


اين باغ در شهر شيراز، خيابان دروزاه قرآن و بالاتر از ميدان حافظيه واقع شده است.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دنياي الکترونيک بهترین مشاغل شیراز و دیگر شهر ها وبلاگ اطلاعات شهر تهران-ایران Alanna مجله ای برای شما سمین رایانه حفاظ رودیواری فروش کمپرسور باد ( هواي فشرده ) بهترين کارخانه قاليشويي در تهران | قاليشويي زن Carolyn